Zaloguj się
Menu główne
Pewna metafora, która diametralnie zmieniła mój pogląd na życie.

Pewna metafora, która diametralnie zmieniła mój pogląd na życie.

Ten post będzie rozwinięciem idei, którą poznałem, słuchając i czytając książki Jim’a Rohna. Przy okazji, jestem mu dozgonnie wdzięczny za wiedzę i filozofię, dzięki której staje się coraz lepszym człowiekiem. Pisząc to, czuję się jakbym spłacał swój dług, przekazując tę wiedzę dalej i dodając coś od siebie.

Metafora brzmi:

„To ustawienie żagli, a nie kierunek wiatru, wpływa na to, w którym kierunku podążamy” - Jim Rohn


Przedstawię wam moją interpretacje: To, co się Tobie przytrafia, nie jest tak istotne, jak to, w jaki sposób na to odpowiadasz.
Jeżeli odpowiednio nauczysz się odpowiadać na sytuację, które się Tobie przytrafiają. Nic nie będzie w stanie wpłynąć na Ciebie negatywnie. Wręcz przeciwnie, będziesz w stanie wykorzystać to, że wieje wiatr, aby dostać się w dane miejsce. Jeżeli jednak uważasz, że życie, które otrzymałeś, jest poza Twoją kontrolą i nie masz wyznaczonych celów, to dryfujesz. Pozwalasz na to, aby fale i wiatr, decydowały za Ciebie, gdzie znajdziesz się za jakiś czas. To trochę jak wypłynąć statkiem, nie wiedzieć dokąd i zapomnieć rozstawić żagle – nie dość, że poruszamy się wolno to jeszcze nie wiadomo dokąd. Jak widzisz, bardzo istotne jest, aby posiadać cele oraz rozwijać umiejętności radzenia sobie z problemami / wiatrem. Dzięki temu, ilekroć przytrafi Ci się problem, będziesz w stanie go pokonać, zamiast się na niego godzić.

Czym jest morze?
Morze to wszystko, co mamy. Interpretuje to jako życie. Nawet naukowcy jeszcze nie określili, skąd wzięła się woda na ziemi. Po prostu jest – podobnie jak życie i skoro otrzymaliśmy ten dar, rozwińmy go i popłyńmy, zamiast stać bezpiecznie w porcie. Ryzykujmy, napotykajmy problemy, porażki, zwycięstwa i radości -to właśnie daje nam morze.


Czym jest wiatr ?
Wiatr to są wyzwania, problemy, trudności i przede wszystkim możliwość, aby popłynąć. Dzięki temu, jak odpowiadamy na wiatr, czyli na sytuacje, możemy się poruszać. Np. strata pracy, to wiatr, osoba, która się jemu podda – nie znajdzie nowej pracy lub znajdzie taka, z której nie będzie do końca zadowolona, bo tylko taka była okazja. Natomiast są osoby, które wykorzystują taki wiatr i dzięki temu znajdują lepszą prace lub zakładają biznes, jak w moim przypadku.


Czym jest żagiel i jak się nim posługiwać.
Moim zdaniem żagiel to umiejętności, które pomagają nam dotrzeć do celu, jeżeli nie rozwijasz się lub robisz to sporadycznie, to Twój żagiel jest bardzo mały i podarty. Jeżeli jednak uczysz się w wolnym czasie, czytasz książki i wyciągasz wnioski, z każdego dnia, to budujesz swój żagiel i jesteś bardziej odporny na większe wiatry.

 

Jak więc zacząć płynąc tam, gdzie chcemy ?

Określ, dokąd chcesz dotrzeć, zacznij się edukować w tym kierunku i ilekroć zawieje wiatr. Nastaw żagiel tak, abyś dążył tam, gdzie chcesz, a nie tam gdzie inni chcą, abyś był. Robię, tak od kilku lat i daje mi to wiele radości i przygód i wierze, że Tobie też da.

Na koniec cytat z nagrania, którego autorem jest Piotr Kowalczyk

„Żeglarzu, co wieje Ci we snach
płyń sam na statku, uważaj na wiatr
on dmucha w żagle, ale ty trzymasz ster
zrób zwrot na cel, pchnij wietrze, wiej „

Ostatnio zmienianysobota, 14 listopad 2015 20:18
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

4 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

FacebookG+